Tym razem ognisko rdzy żółtej w pszenicy ozimej, na plantacji towarowej na tzw. kontroli, bez zabiegów skracania i grzybobójczych. Na załączonym zdjęciu w zbliżeniu, wzdłuż nerwów liścia widoczne są uredinia z zarodnikami rdzy żółtej. Zanosi się na dużą epidemię tej choroby oraz innej choroby liści septoriozy liści. Ognisko rdzy żółtej wygląda na początku rozwoju niepozornie, jakby przypalenie, wirusy zbożowe. Gospodarstwa, które wykonały zabiegi w fazie „T1” środkami zawierającymi triazole, karboksyamidy czy strobiluryny mogą spać w miarę spokojnie. Pogoda nas nie rozpieszcza i według prognozy pogody dopiero od 28.04. temperatura powietrza ma wzrosnąć pow. 15oC.
Na zdjęciu widoczne są dwa owady dorosłe wciornastków występujące w pszenicy ozimej. Te szkodniki zaobserwowałem w środku zwiniętych jeszcze liści jęczmienia oraz pszenicy poza zasięgiem wzroku. Wciornastki intensywnie wysysając soki z liści, źdźbeł kłosków i zawiązujących się ziarniaków powodują: deformacje liści, niewykłaszanie się zbóż, bielenia szczytowych części kłosów. W miejscu żerowania powstają srebrzystobiałe plamki, powstałe na skutek wypełniania się powietrzem wyssanych miejsc. Nie podaję środków do zwalczania ze wglądu na brak zarejestrowanych środków ochrony roślin do zwalczania wciornastków w zbożach.
Powyżej odczyty temperatury gleby
Temperatury gleby (lekkiej) w Księżym Lesie z pomiarów z 19.04.2024 roku mierzonej termometrem glebowym. Z odczytu widoczna jest praktycznie jednakowa temperatura gleby niezależnie od głębokości pomiaru, czyli mamy w dalszym ciągu wychładzanie się gleby.