Przy pobieraniu na zawartość azotu w glebie i obserwacji roślin wynika, że rozpoczęła się wegetacja zbóż ozimych i rzepaku. Na tych roślinach są pierwsze nowe przyrosty korzeni oraz zazielenienie się liści sercowych rzepaku oraz pszenic. Przyroda ma swoje prawidła, fenologię i nie rozgląda się na drogi nawóz czy sztywne daty zastosowań azotu (które są do poprawy!). W zeszłym roku mieliśmy śnieg aż do 20.02. i byliśmy z tego powodu w miarę spokojni. Natomiast obecnie rośliny zaczęły wegetację a w prognozach pogody nie zanosi się na powrót zimy. Stan roślin zbóż i rzepaku oceniam na dobry, rzepaki zmieniły barwę na jaśniejszą i fioletową co wskazuje na rozpoczęcie wegetacji i na niedobór azotu w glebie.
Przy pobieraniu gleby na głębokości próbobierza czyli do 60 cm gleba jest wilgotna i nie zamarznięta.
Z ciekawostek: zdjęcie z kwitnącą leszczyną (orzech laskowy) to niepozorny kwiat (żeński) leszczyny z którego po zapyleniu będą orzechy.
Według przepisów Prawa wodnego:
nawożenie azotem można przeprowadzić niestety od 01.03. Do innych nawozów nie ma takich obostrzeń oprócz ogólnych zasad Ustawy o nawozach i nawożeniu art.20 ust.1 pkt1 „Zabrania się stosowania nawozów: na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem.”